To szkoła nauczyła Cię tych umiejętności

Często narzeka się na to, że szkoła nie uczy nas przydatnych umiejętności. I faktycznie, nie siedzimy w ławkach i nie uczymy się o tym, jak zawierać wartościowe znajomości czy znaleźć pomysł na biznes, ale to wcale nie oznacza, że nie daje nam możliwości do tego, żeby w miarę swoich potrzeb rozwijać się w określonym kierunku. Szkoła daje nam ogrom szans, a mądry uczeń nie tylko je dostrzega, ale także wykorzystuje.

Praca w grupie i zawieranie nowych znajomości
Szkoła, zarówno średnia, jak i podstawowa, zmusza nas cały czas do zawierania znajomości, pogłębiania przyjaźni i pracowania z każdym, kto akurat może się przydać. Nawet jeśli nigdy nie mieliśmy wykładów ze współpracy, to szkoła doskonale nas do niej przygotowuje. Praca w grupach to tylko jedna z form, którą może nam zaproponować. Poza tym działamy też razem, żeby szybciej odrabiać długie zadania domowe, dzielimy się ściągami czy podpowiadamy sobie podczas odpowiedzi ustnej. Wiemy, że współpraca się opłaca, a odkryliśmy to właśnie dzięki szkole i tego, jakie możliwości w tym zakresie nam zostawia.

Mądre zarządzanie swoim czasem
Czas jest ograniczony i wielu z nas jeszcze w szkole przekonało się nie raz, że doba ma za mało godzin. W przypadku zarządzania czasem nikt nigdy nie powiedział nam dokładnie, jak mamy to robić, ale szkoła w swojej strukturze zmusza nas do ciągłego udoskonalania tej umiejętności. Musimy wiedzieć, jak rozłożyć swoje projekty czy zadania w czasie tak, żeby zdążyć z nimi na czas. Tylko lekkoduchy i osoby nieprzejmujące się konsekwencjami zabierają się za wypracowanie godzinę przed jego oddaniem. Każdy z nas ma szansę nauczyć się w szkole zarządzać swoim czasem, nie każdy jednak z tego korzysta.

Radzenie sobie z konsekwencjami swoich wyborów
Szkoła codziennie każe nam wybierać. Czy będziemy pracowali nad projektem na fizykę, czy może raczej skupimy się na uczeniu się na sprawdzian z biologii? Każdy z nas musi podejmować decyzje, a potem zmierzyć się z ich konsekwencjami. Choć obecnie coraz częściej wymaga się od nauczycieli, żeby przymykali oko na dzieci i nie karali ich w żaden sposób, to wciąż szkoła pokazuje nam, co złego może się stać, jeśli nie zdążymy z wszystkim i nie uda nam się tego logicznie uzasadnić. Do tego jeśli nasz nauczyciel jest kompetentny, to pokaże nam, że czasem lepiej przyznać się do błędu, niż szukać wszędzie winnych.

About the Author

You may also like these