Co pójście do szkoły średniej zmieni w twoim życiu?

Jak każda znacząca zmiana, również przejście do szkoły średniej nie przejdzie bez echa na twoje życie. To wydarzenie będzie miało ogromny wpływ na twoje najbliższe lata, a nawet długie dekady, jeśli wybrałaś szkołę przygotowującą Cię do wymarzonego zawodu. Na początku jednak zmierzysz się z tymi zmianami, które wydają się bardzo przeciętne, ale jeśli się na nie nie przygotujemy, mogą okazać się dla nas bardzo trudne.

Zrezygnowanie z wielu znajomości
Przejście do szkoły średniej niejako zmusi nas do odrzucenia znajomość z podstawówki. Oczywiście nie chodzi o całkowite odcinanie się od wszystkich, ale w każdej klasie są osoby, które znaliśmy lepiej i gorzej. Raczej nie wszyscy będą chętni utrzymywać z nami kontakt i Ty również nie masz do tego obowiązku. Po czasie wszystkie znajomości się zatrą, a kontakt będziesz utrzymywać tylko z naprawdę bliskimi przyjaciółmi. To bardzo naturalny proces, dorastamy, a nowe środowisko podsuwa nam nowe charaktery i upodobania w stosunku do nich. Nie zakładaj, że uda Ci się utrzymać swoją starą klasę w dobrych relacjach.

Konieczność wybierania swoich priorytetów
Szkoła średnia narzuca nam pewne tempo i nie chodzi tylko o naukę, ale także imprezowanie czy pracę. To czas, kiedy w końcu nabieramy pełnej niezależności. Nasza szkoła często jest daleko od domu, a my mamy masę obowiązków i coraz mniej czasu. Dlatego w szkole średniej będziesz musiała zdecydować, co jest dla Ciebie najważniejsze, bo nie dasz rady zrobić wszystkiego. Czy będzie to nauka do egzaminów, czy budowanie relacji z twoim chłopakiem, a może budowanie grupy znajomych ze szkoły? Jeszcze inni postawią na pracę. Twoje wybory zawsze będą dobre, ale niestety będzie w końcu trzeba je podjąć.

Ciągłe myślenie o planach na przyszłość
Szkoła średnia to również czas wyborów dotyczących naszej przyszłości. Podczas kiedy do niej uczęszczać, musimy zastanowić się, co chcemy robić, jaką pracę znaleźć albo jak ułożyć swoje życie towarzyskie. Każdy następny tydzień to mniej czasu na decydowanie o tym, gdzie widzimy się za pięć czy dziesięć lat. Na studia aplikujemy już miesiąc po zakończeniu szkoły, a wtedy myślenie o tym zbiegnie się w czasie z szukaniem pracy albo wyprowadzką od rodziców. To wszystko powinniśmy mieć zaplanowane już wcześniej i uzgodnione z osobami, których nasze plany i przyszłość mogą dotyczyć, na przykład z rodzicami czy chłopakiem.

About the Author

One thought on “Co pójście do szkoły średniej zmieni w twoim życiu?

Dodaj komentarz

You may also like these