Tych ważnych wyborów musisz dokonać w szkole średniej

Szkoła średnia to ostatni przystanek przed dorosłym życiem, nawet jeśli wybieramy się na studia. W czasie uczęszczania do niej będziemy podejmować wiele trudnych decyzji, które mogą zaważyć na naszej przyszłości. Dobrze jest ten okres podzielić na korzystanie z życia, ale zostawić sobie zapas czasu, aby móc pomyśleć i zdecydować, jaki jest nasz plan, aby nie robić tego rozpaczliwie po maturach z nadzieją, że nic złego się nie stanie.

Lepiej się uczyć czy rozwijać zawodowo
W szkole średniej każdy z nas mija magiczny próg szesnastu lat, który umożliwia nam rozpoczęcie pracy zarobkowej. Przy tej okazji dobrze jest się zastanowić, na czym zależy nam bardziej: nauce czy rozwoju kariery. Nie każda ścieżka zawodowa wymaga od nas skończonych studiów, szczególnie jeśli jesteś w technikum, możesz sobie pozwolić na rozpoczęcie pracy jeszcze jako uczeń. To ważna decyzja. Jeśli opuścisz się w nauce, może być Ci w przyszłości ciężko zdać maturę, ale jeśli po jej napisaniu zdecydujesz, że jednak nie chcesz studiować, to znacznie ważniejsze będzie dla Ciebie doświadczenie i zawód.

Jakich ludzi chcesz wokół siebie gromadzić
W czasie szkoły średniej kształtują się w pełni charaktery naszych znajomych. Zaczynamy też zauważać, co nas w nich mocniej irytuje, a jakie zachowanie nam odpowiada. Z roku na rok te preferencje mogą być inne, nasze znajome i znajomi będą szybko się zmieniać, a wraz z tym będą zmieniać swoich znajomych i najlepszych przyjaciół. Nas czeka dokładnie to samo. Ktoś, kto był naszym najlepszym przyjacielem, po wakacjach może nie chcieć z nami już rozmawiać. Zrozumienie, jakimi ludźmi chcemy się otaczać, pomoże nam w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych znajomości i utrzymać kontakt z wartościowymi ludźmi.

Kim tak naprawdę jesteś
Szkoła średnia to też okres określania, kim my sami jesteśmy. Szukanie swojego stylu, ale także tych cech charakteru, nad którymi chcemy mocniej popracować, co chcemy zmienić, a co uwidocznić. Oczywiście po szkole średniej zmienisz się jeszcze wiele razy, ale jeśli zawczasu odkryjesz, co w sobie cenisz i czym chcesz się kierować, twoja przyszłość stanie się jaśniejsza. Jasne określenie siebie jest pomocne także w szukaniu odpowiadającego nam zawodu czy partnera życiowego. Jeśli poznamy się porządnie w szkole średniej, całe nasze życie spędzimy z tą wersją nas, która nie będzie nas odpychała czy obrzydzała.

About the Author

One thought on “Tych ważnych wyborów musisz dokonać w szkole średniej

Dodaj komentarz

You may also like these