Czym hazard jest, zapewne każdy wie. W skrócie można nazwać nim zbiór gier czy też zakładów. O wygranie decyduje los. Nagrodą są pieniądze lub inne dobra materialne. W języku angielskim słowo hazard oznacza ryzyko. Można pokusić się o stwierdzenie, że wszyscy uprawiamy hazard, choćby w niewielkim stopniu. Nie znamy osoby, która chociaż raz nie wzięłaby udziału w loterii. Czy jest niebezpieczny? Czy jest uzależniający? Zagadnienia te omówimy dzisiaj.
Podatność na uzależnienie
Kto wykazuje wysoki stopień prawdopodobieństwa uzależnienia się od hazardu? Z pewnością są to osoby, które nie potrafią wyznaczyć sobie granic. ”Następnym razem się odegram” jest dosyć często wypowiadane. Nie jest to właściwy sposób funkcjonowania. Naiwnym jest sądzić, że tym razem los będzie dla nas łaskawy i rzucać się w jego otchłań bez żadnego zabezpieczenia.
Innym typem człowieka, który będzie wykazywał takie skłonności, jest ten mocno zagubiony. Jeśli nasza codzienność to szara rzeczywistość, nic dziwnego, że poszukujemy odskoczni. Informacja o zwycięstwie sprawia, że życie zaczyna nabierać barw, dzieje się coś nowego. To, czego nam najbardziej brakuje. Liczebność osób w kasynie stacjonarnym gwarantuje nam, że przez chwilę nie będziemy samotni. Takie osoby są częstymi bywalcami kasyn naziemnych, a nawet kasyn typu live. Kiepska sytuacja materialna również zachęca do czynności hazardowych, które obiecują dodatkowych kilka stówek miesięcznie. Istnieją jednak sposoby, które uchronią nas przed hazardowym szaleństwem i bankructwem.
Sposoby na uzależnienie od hazardu
Pierwszym z nich, jest przeznaczenie odliczonej sumy pieniędzy w celach rozrywkowych. Nie wolno jest jej przekroczyć. Korzystając z automatów, bardziej strategicznym działaniem jest zagrać kilkukrotnie za mniejszą kwotę, niż od razu przeznaczyć całość. Przechowywanie monet w oddzielnym portfelu jest czymś, o czym warto pamiętać. Dzięki temu zabiegowi mamy pewność, że korzystamy z gotówki przeznaczonej na hazard oraz mamy kontrole nad tym, ile jeszcze możliwych rundek zostało. Postępując w ten sposób, możemy być świadomi, ile tak naprawdę kosztuje hazard.
Drugim sposobem jest właściwe panowanie nad emocjami. Jeśli aktualnie zdobyliśmy bonus czy też wyświetla się informacja o wygranej, nadmierny entuzjazm nie jest wskazany. Uczucia zawsze są złym doradcą, w tym przypadku również. Trzeba dążyć do tego, aby pozwolić im odejść lub opaść. Większość graczy popełnia ten błąd, że wygraną przeznaczają na kontynuację rozgrywki. Nie jest to dobre, ponieważ prawdopodobieństwo, że będziemy podejmować błędne decyzje, znacznie wzrasta. Emocje osłabiają logiczne myślenie.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, tylko pieniędzmi z drugiego portfela możemy się posługiwać. Wygrana powinna zostać w naszej kieszeni lub koncie bankowym. Wykorzystajmy ją mądrze lub jak kto woli na przyjemności. Karygodne jest pozbawianie siebie takiej nagrody! W przypadku kasyn online możemy też skorzystać z darmowych bonusów. I, na przykład, jeśli preferujemy automaty online, możemy wybrać rozgrywkę darmowymi spinami bez depozytu. W ten sposób nie ryzykujemy naszych pieniędzy, tylko gramy za to, co zostało nam podarowane przez kasyno.
Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?
Podstawową kwestią, jaką należałoby rozważyć, jest to czy jesteśmy w stanie sobie odmówić kontynuacji uprawiania hazardu. Jeśli odpowiedź nie jest twierdząca, z pewnością mamy do czynienia, z tym że automaty przejęły nad nami kontrolę. Nie jest to dobra wiadomość, ale jesteśmy w stanie się ratować. Warto zacząć od wizyty w ośrodku uzależnień. Tam specjaliści odpowiednio się o nas zatroszczą.
Permanentne, natarczywe myśli związane z uprawianiem hazardu są również przejawem tego, że maszyny przejęły nad nami władzę. Jeśli przed pójściem spać lub rano po przebudzeniu, pojawiają się obrazy przed oczami ukazujące nas jako milionerów pławiących się w dobrobycie, to znaczy, że tracimy kontakt z rzeczywistością. Wszystkie nasze oszczędności przeznaczamy na następną rozgrywkę, bo w końcu ”musi nam się udać” a ten ”kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana” oznacza, że racjonalizujemy nasze postępowanie. To są zachowania alarmowe!